ИФРОМАЦИЯ ЗА ГРАДА
Община Пловдив се намира в Южна Централна България. Освен общински Пловдив е и областен център, вторият по големина и значимост град в България. Изграден е по двата бряга на река Марица.
Пловдив - вечният град на България, е съхранил на територията си материални свидетелства за човешко присъствие в продължение на осем хиляди години. Заедно с Египет и Ливан, Пловдив е петият най-стар град с непрекъснатост на заселването в света и първи в Европа. Той е и в десетката на най-атрактивните за туризъм антични градове редом с Атина, Ерусалим, Бейрут, Алепо и Дамаск.
Тракийското име на днешния Пловдив е Евмолпия. Укрепеният тракийски град възниква на Небет тепе през желязната епоха и се утвърждава като център на културните и политически процеси в Тракия. През IV в. пр. Хр. Филип II го включва в Македонската империя и му дава едно от неговите най-популярни имена - Филипопол.
След включването на тракийските земи в пределите на Римската империя градът е посочен за административен център на провинция Тракия. Заради уникалното му и красиво разположение върху трите хълма римляните го нарекли Тримонциум. Римската епоха (II-IV в.) е своеобразен златен век в развитието на античния град. Археологическите проучвания разкриват останки от някогашните бляскави обществени сгради: огромен форум, впечатляващ стадион, красив амфитеатър, внушителни крепостни стени, езически храмове, терми, акведукти, аристократични домове.
В Пловдив е запазена и архитектура от края на ХVIII и ХIХ век, когато богати търговски фамилии получават възможността да демонстрират своето богатство и икономически възможности. От тогава са запазени Балабанова къща, Къща Хиндлиян, Къща Недкович в старата част на града.
През 1956 г. Старият Пловдив е обявен за Архитектурно-исторически резерват, през 1979 получава златен европейски медал за опазване паметниците от миналото, а от 2011 г. е и в списъка на археологическите резервати.
През 2019 година Пловдив ще бъде Европейска столица на културата.
Утвърдени събития от градски и регионален характер са Седмицата на традиционните занаяти и Еснафският празник (денят на св. Спиридон), когато се възпроизвежда ритуалът в неговия автентичен вариант, известен от периода на Възраждането.
Културният календар на община Пловдив ежегодно се обогатява . През 2013 г. в него са включени 75 събития, от които 22 са с международно участие. Сред тях са Международен фестивал на камерната музика, единствен по рода си в България, Национални есенни изложби - също уникален за страната формат, провеждащите се от над 30 години Международни дни на фотографията.
Официален празник:
6 септември (Съединението
на България)
КОНТАКТИ:
Адрес: Пловдив – 4000, Пл. Ст. Стамболов 1
Тел.:+359 32 656 700,
Факс: +359 32 656 713,
email: info@plovdiv.bg